20 Haziran 2016 Pazartesi

Lifestyle | Sağlıklı Dondurmalar

Çocukları olanlar bilir, sağlıklı atıştırmalıklar için uğraşıp duruyoruz :) Yaz geldi, havalar iyice ısındı yavrular artık dondurma istemeye başladı. Renklendirici, koruyucu maddeler vs. hazır dan tabiki kaçınıyoruz, o yüzden sizlerle bugün hem basit hemde çok malzeme gerektirmeyen tarifler paylaşmak istiyorum.


Tüm tarifler için gerekli olan malzemeler aslında çok fazla değil, resimde gördüğünüz tarzda dondurma kalıplarınız varsa zaten bir sıfır öndesiniz :) Yok ama yinede hemen yapmak istiyorum derseniz evde muhakkak plastık bardak ve şiş çubukları vardır, bunları da kullanabilirsiniz veya plastik minik kaşık varsa oda iş görür.


Böğürtlenli ve Yaban Mersinli Frozen Yoğurt

1 avuç böğürtlen ve yaban mersinleri rondodan geçilir, tadı çok ekşi ise içine biraz bal veya hindistan cevizi yağı katabilirsiniz, isteğe göre süzme yoğurt veya normal yoğurt eklenir ve bu püre biraz daha çırpılıp kalıplara doldurulur derin dondurucu da 3-4 saat bekletin hazır olur zaten :)


Ayni tarifi farklı meyve püreleriyle yapabilirsiniz, ve resimdeki gibi kat kat hazırlıyabilirsiniz.


Meyve püreleri hazırlayıp içine parça parça dilimlediğiniz meyveler de koyabilirsiniz, kalıplardan çıktıktan sonra çok hoş bir görüntüsü oluyor :)
Ben püre filan uğraşamam daha kolay bir yöntem yokmu diyenler içinde bir önerim var tabiki de :)

İstediğiniz meyveleri dilimleyin, kalıbın içine birazcık elma suyu doldurun sonra meyveleri dizmeye başlayın en son da tekrar elma suyu ile doldurursanız resimdeki sonucu elde edebilirsiniz. Bunu istediğini her meyve suyu ile yapabilirsiniz.


Dondurma için kullanabileceğiniz Malzemeler:

Süt, süzme yoğurt / normal yoğurt, Meyve suları veya normal su
aklınıza gelebilecek tüm meyveler örneğin:

Karpuz
Elma
Çilek
Kiwi
Böğürtlen
Yaban Mersini
Limon
Kiraz

Ve son olarakta dediğim gibi bir mixer veya rondo ve dondurma kalıpları

Şimdiden afiyet olsun :)